Jak jsou u jednotlivých obkladů řešeny rohové prvky?
Pokud musíte v rámci zamýšleného obložení vyřešit i obklad vnějšího rohu, tak v podstatě máte 3 možnosti, jak tento přechod vyřešit.
| řešení č. 1
Obklady seříznete na 2x 45 stupňů (kamenické rohy, tzv. jolly). K tomuto řešení si musíte sehnat stolní pilu s diamantovým kotoučem (většinou ji najdete v každé půjčovně nářadí). Toto řešení se používá nejčastěji u kamenných obkladů z přírodního kamene. Je to pracnější, obzvlášť pokud je rohů hodně, ale zároveň to vypadá velmi hezky. Zde se můžete mrknout na praktickou video ukázku.
| řešení č. 2
Obklady v rámci rohu pouze přeložíte "na tupo". Toto řešení se hodně používá, pokud se jedná o obklady s relativně malou tloušťkou. Maximálně tak do tloušťky 2,5 cm. U silnějších obkladů už to nevypadá příliš hezky. Jedná se o nejjednodušší a nejrychlejší řešení, co se týče montáže. Samozřejmě je potřeba obklady překládat s každou další řadou střídavě z opačné strany. To znamená aby nevznikl svislý spoj, ale naopak, aby byly obklady provázané.
| řešení č. 3
Použijete speciální rohové obklady. Především u betonových, cihlových či sádrových obkladů existují speciální rohové tvarovky, díky kterým roh jednoduše obložíte a estetický výsledek je perfektní. Nevýhodou může být cena - rohovky jsou vždy o něco dražší než běžný obklad. Existují 3 varianty těchto rohovek. Každý výrobce upřednostňuje jiné řešení. Abyste měli informace kompletní, níže si můžete prohlédnout všechny 3 varianty speciálních rohových obkladů.
▶ 1. varianta - rohovka ve tvaru L
Nejčastější provedení rohových prvků. Jedná se o jednotlivé díly, které jsou vyrobeny ve tvaru L. Rohovka je ucelený jeden kus. Typicky má obklad jednu stranu delší, než druhou. Přirozeného efektu dosáhneme střídavým otáčením obkladů. Tato varianta je esteticky nejzdařilejší. Na druhou stranu zpravidla cenově nejdražší, což je dáno složitější výrobou.
▶ 2. varianta - spojení dvou dílů do sebe (přes zámek)
Každá jedna rohovka se skládá ze dvou dílů. Tyto dva díly se do sebe zapasují přes zámek a vznikne roh. Na těchto rohových prvcích jsou většinou povrchové struktury vyobrazeny i na bočních stranách obkladu. Jeden rohový prvek je vlastně pár dvou kusů, které se vždy dodávají jako ucelený komplet. Toto řešení bývá většinou o něco málo levnější, než 1. varianta. Výhodou je to, že lze se stranami malinko hýbat. To oceníte pokud roh, který obkládáte, nemá přesně 90 stupňů.
▶ 3. varianta - vyobrazení struktury na boční straně obkladu
Rohovka vypadá na první pohled jako obyčejný obklad. Rozdíl je však v tom, že povrchová struktura obkladu je vyobrazena i na boční straně, která by byla jinak hladká. Tuto pohledovou stranu vsadíme na roh a z druhé strany rohu pouze dorazíme klasický obklad bez boční povrchové struktury, takže vidět půjde pouze propracovaná boční strana našeho rohového obkladu. Toto řešení je nejlevnější, protože je výrobně nenáročné.
Další dotazy k výběru:
- Podle čeho vybrat vhodný materiál obkladu?
- Jak vlastně vybírat kamenný obklad?
- Lze použít obklady na krb?
- Jsou obklady mrazuvzdorné?
- Jaký obklad vybrat na fasádu?
- Jaké jsou rozdíly mezi umělým a přírodním kamenem?
- Jak jsou u obkladů řešeny rohové prvky?
- Lze použít obklady do koupelny?
- Lze použít obklady do kuchyně? Co údržba?
- Jak sladit obklad s okolím, např. s natřenou fasádou?
- Jak je to s kvalitou obkladů, prodáváte i polské obklady?
Nenašli jste odpověď na Váš dotaz?