Podle čeho správně vybrat kamenný obklad?

jak-vybrat-kamenny-obklad

 

1. Materiál

Asi nejzásadnější faktor, přičemž je důležité vědět několik věcí. Pokud chcete obkládat plochu v exteriéru, pak z výběru vypadávají sádrové obklady, které nejsou mrazuvzdorné. Sádrový obklad není možné použít ani v případě obložení krbu, protože sádra není žáruvzdorný materiál a mohl by časem popraskat.

Co se týká interiéru, tak zde je omezení opět pro sádrové obklady a to jsou místa, kde může vznikat nadměrná vlhkost, či kontakt obkladu s vodou (koupelny). Nedoporučujeme je ani na místa, kde vzniká riziko nadměrného znečištění (kuchyňská linka) a riziko mechanického poškození (dětský pokoj). Betonové obklady a přírodní kámen je možné použít bez omezení v rámci interiéru i exteriéru.

 

2. Cena

Cena jednotlivých obkladů se může velmi lišit. Neexistuje nějaké univerzální pravidlo, podle kterého lze stanovit, kdy je cena nižší a kdy vyšší. Cena obkladů z umělého kamene začíná někde na 450 Kč/ma končí na cca 1.500 Kč/mu kvalitnějšího přírodního kamene je potřeba očekávat cenu začínající na 1.000 Kč/m2, zde cena může šplhat i do dvojnásobku. Cenu sádrových obkladů nelze přesně stanovit, protože se může výrazně měnit v závislosti na konkrétním provedení. Zpravidla však nepřekročí částku 1.000 Kč/m2. U cihlových pásků se ceny standardně pohybují někde mezi 400-800 Kč/m2.

 

3. Tloušťka obkladu

Zde je podstatné, zda jste tloušťkou limitování či nikoliv. Problém může nastat například v případě, kdy máte málo místa při obkládání okenních špalet či při obkládání soklu (chcete aby obklad nepřevýšil fasádu). Betonové obklady začínají na tloušťce asi 1,5 cm. Přírodní kámen pak na 1 cm.

Určitě je dobré zmínit, že ačkoliv jsou i tenké obklady velmi realisticky zpracovány. S rostoucí tloušťkou obkladu vypadá finální obložená stěna více reálněji a přírodněji. Je to dáno většími výstupky na obkladu, které připomínají volně ložený kámen, či kamennou stěnu. Je tedy nutné volit kompromis mezi praktičností a důrazem na design.

 

4. Rohové prvky

Pokud se chystáte obkládat větší množství vnějších rohů, určitě je potřeba zvážit, jak jsou rohové prvky řešeny u konkrétního obkladu, který chcete zvolit. Některé obklady nemají rohové obklady vůbec. Jak mohou být rohovky řešeny si přečtěte v krátkém článku o rohových obkladech.

 

5. Estetická hodnota

Přecházíme k velmi klíčovému kritériu, které je současně velmi subjektivní. Nejlépe to vidíme u nás na prodejně, kdy si většinou z 10 zákazníků nevybere nikdo stejný obklad, ačkoliv technické požadavky na obklad mají stejné. K lepšímu rozhodování si však můžete přečíst několik níže uvedených užitečných článků na našem webu.

Výběr správného odstínu obkladu z dostupných stovek produktových řad chce svůj čas a trpělivost. :-)

 

Užitečné články

Podle čeho zvolit vhodný materiál

Rozdíly mezi umělým a přírodním kamenem

Jak správně sladit obklad s okolím

O použití obkladů do koupelny

O použití obkladů do kuchyně

Kvalita našich obkladů

 

Časté dotazy

Dotazy o výběru

Dotazy o nákupu

Dotazy o pokládce

 

 

 PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

► Jaké máme v našem obchodě možnosti DOPRAVY A PLATBY.

► Zašleme Vám VZOREK obkladu dle Vašeho přání až domů.

► Nezapomeňte si přečíst naše OBCHODNÍ PODMÍNKY a REKLAMAČNÍ ŘÁD.

► V případě jakýkoliv dotazů NÁM NAPIŠTE, rádi Vám dotazy zodpovíme.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení