Podle čeho správně vybrat kamenný obklad?

jak-vybrat-kamenny-obklad

 

 

1. Krok - Potřebuji obklad do interiéru nebo do exteriéru?

 

V tomto kroku si jasně definujeme, z jakých materiálů můžete obklad vybírat:

Exteriér Interiér

Přírodní kámen

Betonové obklady

Cihlové obklady

Přírodní kámen

Betonové obklady

Cihlové obklady

Sádrové obklady

Dřevěné obklady

Samolepící obklady

 

Každý materiál má své specifické vlastnosti, klady a zápory, které je třeba respektovat. Vše se dozvíte kliknutím na danou kategorii.

 

2. Krok - Budu obkládat i nějaké rohy?

 

Vnitřní rohy (kouty)

Pokud se v rámci Vámi zamýšleného obložení nacházejí vnitřní rohy, tak ty nemusíte v rámci výběru a objednávky materiálu vůbec řešit. K vnitřním rohům se totiž nikdy nevyrábí nějaké speciální tvarovky. Zkrátka obkládáte standardním plošným obkladem a jakmile se dostanete k vnitřnímu rohu, tak zde obklady pouze přeložíte, případně trochu seříznete do úhlu, aby na sebe lépe naléhaly. Důležité je v rámci každé další řady obklady dorážet střídavě (provazovat), aby v rámci vnitřního rohu nevznikl nevzhledný svislý spoj.

 

Vnější rohy 

Pokud musíte v rámci zamýšleného obložení vyřešit i obklad vnějšího rohu, tak v podstatě máte 3 možnosti, jak tento přechod vyřešit.

var. 1) Obklady seříznete na 2x 45 stupňů (kamenické rohy, tzv. jolly). K tomuto řešení si musíte sehnat stolní pilu s diamantovým kotoučem (většinou ji najdete v každých půjčovnách nářadí). Toto řešení se používá nejčastěji u kamenných obkladů z přírodního kamene. Je to pracnější, obzvlášť pokud je rohů hodně, ale zároveň to vypadá velmi hezky. 

var. 2) Obklady v rámci rohu pouze přeložíte "na tupo". Toto řešení se hodně používá, pokud se jedná o obklady s relativně malou tloušťkou. Maximálně tak do tloušťky 2,5 cm. U silnějších obkladů už to nevypadá příliš hezky. Jedná se o nejjednodušší řešení, co se týče montáže. Samozřejmě je potřeba obklady překládat s každou další řadou střídavě, aby nevznikl svislý spoj. 

var. 3) Použijete speciální rohové obklady. Především u betonových, cihlových či sádrových obkladů existují speciální rohové tvarovky, díky kterým roh jednoduše obložíte a estetický výsledek je perfektní. Nevýhodou může být cena - rohovky jsou vždy o něco dražší než běžný obklad.

Rohovkami se pak zabýváme i v krátkém článku o rohových obkladech.

 

3. Krok - Na jaký podklad budu chtít obklady aplikovat?

 

Existuje široká škála stavebních podkladů na které můžete lepit naše obklady. Přičemž každý takový podklad má jinou únosnost, jiné vlastnosti. Ať už jde o sádrokarton, zateplenou fasádu, zdivo... Pokud jste laikové bez zkušeností, doporučujeme konzultovat individuálně s nějakým stavařem, nebo člověkem znalým z praxe, co je váš podklad schopen unést.

Případně můžete nezávisle konzultovat i s námi, nejedná-li se o nějaké specifické aplikace, které je potřeba zhodnotit na místě.

Od tohoto se pak bude odvíjet i hmotnost obkladu (na m2), který budete vybírat.

 

4. Krok - Omezuje nás něco v tloušťce obkladu?

 

Pokud se chystáte obložit nějakou venkovní zídku, tak Vás pravděpodobně tloušťka obkladu vůbec nelimituje. Pokud ale třeba obkládáte v interiéru kolem zárubní a nechcete, aby obklad tyto zárubně převyšoval, tak budete volit obklady maximálně do této tloušťky. Je to individuální a sami si musíte definovat, jak mohou obklady maximálně vystupovat do prostoru.

Obecně platí, čím jsou obklady silnější, tím jsou plastičtější, realističtější a 3D efektní.

Čím jsou obklady tenčí, tím jsou hladší, minimalistické a snadnější na případnou údržbu.

Tloušťka našich obkladů se pohybuje řádově asi od 4 mm až do 60 mm.

 

5. Krok - Cena, co je ještě levné a co už drahé?

 

Tuto otázku je těžké uchopit, protože každý z nás má jiné finanční možnosti a jinou ochotu investovat do bydlení. Berte však výběr obkladu jako investici. Jedná se o dlouhodobou věc, která fakticky zvýší hodnotu Vaší nemovitosti. Také se jedná o pohledovou věc, kolem které budete neustále chodit a pravděpodobně to bude i to hlavní, co zaujme Vaše návštěvy.

Dá se tak říct, že za ta léta, co budete na obklad koukat si jej dostatečně "užijete". A není nic horšího než pak dlouhá léta chodit kolem obkladu, který se Vám vlastně moc nelíbí, ale byl tehdy za "dobrou cenu".

 

6. Krok - Jaký vybrat odstín, strukturu?

Přecházíme k velmi klíčovému kritériu, které je současně velmi subjektivní. Nejlépe to vidíme u nás na prodejně, kdy si většinou z 10 zákazníků nevybere nikdo stejný obklad, ačkoliv technické požadavky na obklad mají stejné. Zkrátka na každou stěnu a do každého prostoru se hodí něco jiného. Nezapomínejte, že nakonec to jste pouze Vy, kdo se na ten obklad bude pořád dívat! Proto se řiďte vlastním přesvědčením a vkusem.

Výběr správného odstínu obkladu z dostupných stovek produktových řad chce svůj čas a trpělivost. Pro někoho může být výběr z nepřeberné nabídky velkou zábavou a pro někoho velkým utrpením. :)

Velmi se nám osvědčilo pravidlo, že to co se obvykle líbí jako první, to si nakonec zákazníci odvážejí.

 

 

Užitečné články

Podle čeho zvolit vhodný materiál

Rozdíly mezi umělým a přírodním kamenem

Jak správně sladit obklad s okolím

O použití obkladů do koupelny

O použití obkladů do kuchyně

Kvalita našich obkladů

 

Časté dotazy

Dotazy o výběru

Dotazy o nákupu

Dotazy o pokládce

 

 

 PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

► Jaké máme v našem obchodě možnosti DOPRAVY A PLATBY.

► Zašleme Vám VZOREK obkladu dle Vašeho přání až domů.

► Nezapomeňte si přečíst naše OBCHODNÍ PODMÍNKY a REKLAMAČNÍ ŘÁD.

► V případě jakýkoliv dotazů NÁM NAPIŠTE, rádi Vám dotazy zodpovíme.