Podle čeho správně vybrat kamenný obklad?

jak-vybrat-kamenny-obklad

 

1. Materiál

Asi nejzásadnější faktor, přičemž je důležité vědět několik věcí. Pokud chcete obkládat plochu v exteriéru, pak z výběru vypadávají sádrové obklady, které nejsou mrazuvzdorné. Sádrový obklad není možné použít ani v případě obložení krbu, protože sádra není žáruvzdorný materiál a mohl by časem popraskat.

Co se týká interiéru, tak zde je omezení opět pro sádrové obklady a to jsou místa, kde může vznikat nadměrná vlhkost, či kontakt obkladu s vodou (koupelny). Nedoporučujeme je ani na místa, kde vzniká riziko nadměrného znečištění (kuchyňská linka) a riziko mechanického poškození (dětský pokoj). Betonové obklady a přírodní kámen je možné použít bez omezení v rámci interiéru i exteriéru.

 

2. Cena

Cena jednotlivých obkladů se může velmi lišit. Neexistuje nějaké univerzální pravidlo, podle kterého lze stanovit, kdy je cena nižší a kdy vyšší. Cena obkladů z umělého kamene začíná někde na 450 Kč/ma končí na cca 1.500 Kč/mu kvalitnějšího přírodního kamene je potřeba očekávat cenu začínající na 1.000 Kč/m2, zde cena může šplhat i do dvojnásobku. Cenu sádrových obkladů nelze přesně stanovit, protože se může výrazně měnit v závislosti na konkrétním provedení. Zpravidla však nepřekročí částku 1.000 Kč/m2. U cihlových pásků se ceny standardně pohybují někde mezi 400-800 Kč/m2.

 

3. Tloušťka obkladu

Zde je podstatné, zda jste tloušťkou limitování či nikoliv. Problém může nastat například v případě, kdy máte málo místa při obkládání okenních špalet či při obkládání soklu (chcete aby obklad nepřevýšil fasádu). Betonové obklady začínají na tloušťce asi 1,5 cm. Přírodní kámen pak na 1 cm.

Určitě je dobré zmínit, že ačkoliv jsou i tenké obklady velmi realisticky zpracovány. S rostoucí tloušťkou obkladu vypadá finální obložená stěna více reálněji a přírodněji. Je to dáno většími výstupky na obkladu, které připomínají volně ložený kámen, či kamennou stěnu. Je tedy nutné volit kompromis mezi praktičností a důrazem na design.

 

4. Rohové prvky

Pokud se chystáte obkládat větší množství vnějších rohů, určitě je potřeba zvážit, jak jsou rohové prvky řešeny u konkrétního obkladu, který chcete zvolit. Některé obklady nemají rohové obklady vůbec. Jak mohou být rohovky řešeny si přečtěte v krátkém článku o rohových obkladech.

 

5. Estetická hodnota

Přecházíme k velmi klíčovému kritériu, které je současně velmi subjektivní. Nejlépe to vidíme u nás na prodejně, kdy si většinou z 10 zákazníků nevybere nikdo stejný obklad, ačkoliv technické požadavky na obklad mají stejné. K lepšímu rozhodování si však můžete přečíst několik níže uvedených užitečných článků na našem webu.

Výběr správného odstínu obkladu z dostupných stovek produktových řad chce svůj čas a trpělivost. :-)

 

Užitečné články

Podle čeho zvolit vhodný materiál

Rozdíly mezi umělým a přírodním kamenem

Jak správně sladit obklad s okolím

O použití obkladů do koupelny

O použití obkladů do kuchyně

Kvalita našich obkladů

 

Časté dotazy

Dotazy o výběru

Dotazy o nákupu

Dotazy o pokládce

 

 

 PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

► Jaké máme v našem obchodě možnosti DOPRAVY A PLATBY.

► Zašleme Vám VZOREK obkladu dle Vašeho přání až domů.

► Nezapomeňte si přečíst naše OBCHODNÍ PODMÍNKY a REKLAMAČNÍ ŘÁD.

► V případě jakýkoliv dotazů NÁM NAPIŠTE, rádi Vám dotazy zodpovíme.