Co jsou bílé fleky na obkladu - vápenné výkvěty? Dá se jich zbavit?

Vápenné výkvěty jsou bělavé fleky na povrchu betonového obkladu. Nejedná se o vadu výrobku, ale pouze o dočasnou estetickou nedokonalost. Nedá se jí nijak spolehlivě předejít a je společným problémem pro všechny betonové výrobky. Proto na ni také mj. nelze uplatnit reklamaci. Vápenné výkvěty se mohou každého výrobku objevit pouze 1x za celou dobu své životnosti a časem zmizí běžným užíváním obkladu.

Jedna se o vyplavování složek vápna (nedílná součást betonu) na povrch za přítomnosti vody v obkladu. Vznikají nejčastěji na místech, které jsou jednak špatně izolovány proti vodě (opěrné zídky, ploty...) a také vznikají na některých místech po zimě (odpařování zmrzlé vody z betonu). 

Výrobci se snaží přidávat do betonové směsi různé aditiva, které slouží jako ochrana proti výkvětům. Jedná se o takzvané retardéry. Jako prevenci lze označit i impregnaci, která uzavře obkladu póry a tím pádem voda do obkladu hůře proniká. Jak už ale bylo řečeno, výkvětům nejde stoprocentně předejít.

Vápenné výkvěty nijak nesnižují kvalitu betonu ani samotných obkladů. Jedná se pouze o dočasnou estetickou vadu, která časem sama odezní.

vapenny-vykvet

 

Další dotazy k pokládce:

 

Nenašli jste odpověď na Váš dotaz?

 zeptejte-se-nas 

                                                                         

vyber-obkladu-rady nakup-obkladu-rady

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení