Co jsou bílé fleky na obkladu - vápenné výkvěty? Dá se jich zbavit?

Vápenné výkvěty jsou nevzhledné bělavé fleky na povrchu betonového obkladu.

Tvorba vápenných výkvětů je průvodním a přirozeným jevem zrání betonu, kterému nelze zcela zabránit.

Nejedná se o vadu výrobku, ale pouze o dočasnou estetickou nedokonalost. Nedá se jí nijak spolehlivě předejít a je společným problémem pro všechny betonové výrobky. Proto na ni také mj. nelze uplatnit reklamaci. Vápenné výkvěty se mohou každého výrobku objevit pouze 1x za celou dobu své životnosti a časem zmizí běžným působením povětrnostních vlivů.

Jedná se o vyplavování složek vápna (nedílná součást betonu) na povrch za přítomnosti vlhkosti v obkladu. Vznikají nejčastěji na místech, které jsou jednak špatně izolovány proti vodě (opěrné zídky, ploty...) a také vznikají na některých místech po zimě (odpařování zmrzlé vody z betonu). Nejčastěji se výkvěty objeví po první zimě od nalepení.

Výrobci se snaží přidávat do betonové směsi různé aditiva, které slouží jako ochrana proti výkvětům. Jedná se o takzvané retardéry. Jako prevenci lze označit i impregnaci, která uzavře obkladu póry a tím pádem voda do obkladu hůře proniká. Jak už ale bylo řečeno, výkvětům nejde nikdy stoprocentně předejít.

Vápenné výkvěty nijak nesnižují kvalitu betonu ani samotných obkladů. Jedná se pouze o dočasnou estetickou vadu, která časem sama odezní. Na trhu existují různé chemické prostředky, které lze použít k okamžitému odstranění výkvětů. Jejich použití ale příliš nedoporučujeme, protože se jedná o poměrně agresivní chemii, které mohou svým způsobem poškodit barvu obkladu.

Doporučujeme zákazníkům, ať nechají raději působit běžné meteorologické vlivy a výkvět samovolně zmizí. Nemělo by to trvat více než několik týdnů či maximálně měsíců. 

 

vapenny-vykvet

 

 

Další dotazy k pokládce:

 

Nenašli jste odpověď na Váš dotaz?

 zeptejte-se-nas 

                                                                         

vyber-obkladu-rady nakup-obkladu-rady